Erwin Olaf „Choreografia emocji” w Gdańsku

W czwartek miałam okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy słynnego holenderskiego fotografa jak i reżysera filmowego Erwina Olafa. Już poraz drugi mogłam spotkać się z jego twórczością (filmy Olafa były wyświetlane podczas Fotofestiwalu) o której mówił na wykładzie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

erwin3

Co ciekawe Erwin zapytany od kiedy zaczął interesować się fotografią odpowiedział, że dopiero w wieku 20 lat. Najbardziej utkwiło mi w pamięci jednak zdanie, że „najbardziej kłamię fotografując”. Pamiętam, że właśnie wtedy wyświetlił jedno ze zdjęć ukazującego mężczyznę w centrum kadru z zawieszoną torbą znanej marki na głowie podsumowując „to jest mój autoportret’. Interesujące wydało się również to, że jak sam przyznał początkowo był przeciwnikiem wszelkiego rodzaju manipulacji jakie można uzyskać dzięki Photoshopowi. Sama wystawa jak i wykład cieszyła się sporym zainteresowaniem i zebrała niemałą publikę. Erwin dokładnie wie jak zadbać również o odpowiednią reklamę i podczas otwarcia wystawy stwierdził, że „przez godzinę będzie podpisywał katalogi, ponieważ zostały one bardzo ładnie wydane”. Mi również udało się zdobyć jego autograf z dedykacją.

erwin1

2erwin

erwin6

Sama wystawa składa się z czterech cykli a także prace wideo z lat 1990-2009 BlacksGrief oraz Dusk i Dawn. Najstarszym z nich jest cykl Blacks, który ukazuje postacie w centrum kadru otoczone roślinnymi kwiatami. Erwin Olaf zaznaczył, że właśnie podczas ich wykonywania istotnym elementem była dla niego praca zespołowa z osobami zajmującymi się tłem i dekoracją tak, żeby wydobyć każdy szczegół na zdjęciu. Fotografie są niezwykle tajemnicze oraz niepokojące a każda z postaci jest jakby w swoim świecie odgrodzona od nas kwiatowym motywem. 

erwin4

erwin5

Z kolei seria Grief jest dla mnie dosyć wysublimowanymi portretami samotności. Każde z nich ukazuje człowieka otoczonym wnętrzem rodem z lat sześćdziesiątych. Modele to ludzie, którzy właśnie dowiedzieli się o stracie swoich bliskich. Wysmakowane wnętrze miesza się tutaj z rozpaczą i smutkiem portretowanych. Podobnie jak w Blacks nie nawiązują oni żadnego wzrokowego kontaktu z fotografem.

Cykle Dusk i Dawn z 2009 roku, które również możemy oglądać na wystawie zostały oparte na przeciwstawieniu kolorystycznym. Dusk utrzymany w czerni przedstawia rodzinę Afroamerykanów a z kolei Dawn osadzone w Rosji przedstawia to samo ujęcie ale w bieli.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: