Sven Marquardt wystawa fotografii w Smolna – kiedy techno miesza się ze zdjęciami!

20988270_1860103064305999_6880280688521040385_o.jpg

Już od 4 do 9 września będziecie mieli okazję oglądać wystawę Svena Marquarta w Warszawie w klubie Smolna. To nie tylko przestrzeń klubowa ale także miejsce  w którym poznajemy sztukę i estetykę!

Jak jest widziany świat oczami niemieckiego artysty, fotografa, punka i słynnego selekcjonera z klubu Berghain w Berlinie? „Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadejścia jesieni” kiedyś trafnie zauważył Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego Künstlerhaus Bethanien. Twórczość Marquardta łączy surową formę i czystość obrazu z posępną nietrwałością; zachwyca połączeniem lekkości, surowości i dramatycznej sztuki monochromatycznego kontrastu, o czym przekonacie się po wizycie na Smolnej.

Marquard nawiązuje do tradycji fotografów z Berlina Wschodniego takich jak chociażby Arno Fischer czy Sibylle Bergemann. Jego prace doprowadziły go do współpracy ze znanymi markami modowymi takimi jak Hugo Boss i Levis z jednej strony a z drugiej z z niemiecką instytucją kulturalną Goethe-Institut. Sven korzysta tylko z analogowych aparatów zaś wykorzystanie światła dziennego ma kluczowe znaczenie dla jego fotografii.

„Fotografuję tylko analogiem i tylko w naturalnym świetle! Nie chce mieć żadnego asystenta czy stylisty. Dzięki temu całość jest bardziej intymna i musisz zachować tą energię” – przyznał w jednym z wywiadów.

 

z.jpg533c119964cdecf7c1528365909174b0.jpgz

 

 

sven-marquardt02-648261f1ad8b321,0,920,0,0.jpg

Prace Marquardta jednocześnie pokazują zachodzące zmiany społeczne oraz kulturowe, echa przemian i reformacji. Jego fotografia wydaje się klasyczna gdzie treść przeplata się w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

——————————————————————————————————————————

Sven Marquardt BIOGRAFIA

Urodzony w 1962 r. w Berlinie Wschodnim Sven Marquardt od połowy lat osiemdziesiątych był istotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg. Z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton. W 2010 r. wydał książkę „Przeszłość przyszłość”, a w następnych latach „Zbawiciel i Skryta dzikość”. W 2014 r. opublikował autobiografię „Noc jest życiem” (w Polsce opublikowana w 2016 r. przez wydawnictwo Fundacja Kultural Kolektiv).

„Ines zobaczyłem w samoobsługowej kawiarni z kawą mrożoną Milchmixer, otwartej jedynie za dnia. Często tam przesiaduję z moimi ludźmi, nawet stosunkowo nie niepokojony osłupionymi spojrzeniami innych. Tylko czasem ludzie na ulicy zatrzymują się, trącając współmałżonka w bok, dokładnie według motto: „Widziałeś tych tam? Ależ wyglądają!” A my ze swej strony myślimy: „Czego od nas chcecie, wy, w waszych brzydkich ciuchach i z waszym malutkim, nudnym życiem?” Twarz Ines jest bezczasowa, obramowana długimi, ciemnymi włosami. Nie ma wymiarów modelki, jest nawet daleka od tego. Określenie „kobieta o pełnych kształtach” opisuje ją najlepiej. Do tego ma w sobie coś południowego. Dowiaduję się, że jej ojciec jest Bułgarem, a ona dorastała w Saksonii. Nosi naszyjniki z pereł, długie sukienki i płaszcze, nie zawijając się w nie. Federico Fellini z pewnością zaangażował by ją do jednego ze swych filmów wprost z ulicy. Ines i ja jesteśmy od początku w dużej zażyłości. Gdziekolwiek pojawiamy się razem, zadają nam pytanie wprost: Czy jesteście rodzeństwem? Nie mamy świadomości, że jesteśmy podobni. Ale kiedyś w końcu mówimy po prostu „tak”. Fotografowałem potem Ines dla magazynu dla kobiet Sibylle.” – Sven Marquardt, Noc jest życiem

——————————————————————————————————————————

+ Wystawa towarzysząca: „Lokomotywą do Blue Velvet”. Historia polskiego clubbingu.

Wystawie głównej towarzyszyć będzie również ekspozycja pt. „Lokomotywą do Blue Velvet”, czyli o historii polskiego clubbingu, gdzie zaproszeni przez nas goście specjalni (m.in Gerhard Derksen) opowiadać będą o początkach sceny techno w Polsce: genezie, pierwszych rejwach, o problemach i wyzwaniach lat 90 i pionierach gatunku. Prezentowane będą również archiwalne zdjęcia i wideo z legendarnych imprez w tytułowej Lokomotywie i Blue Velvet, a także Rhisome czy „FIltrów”.

„Lokomotywą do Blue Velvet” to próba stworzenia pomostu między przeszłością, a współczesnością, ażeby ze spokojem i nadzieją patrzeć na dalszy rozwój polskiej sceny klubowej, która – bez krzty przesady przeżywa swój złoty czas. To próba stworzenia płaszczyzny do wymiany zdań dla weteranów i zasłużonych postaci z kraju oraz młodej fali z ogromną determinacją do stworzenia polskiej sceny muzycznej na miarę oczekiwań wszystkich. Pomyślny finał tego projektu zależy przede wszystkim od Was i tego czy aktywnie zaangażujecie się we wspólne budowanie lepszego jutra.
——————————————————————————————————————————
Premiera: 4.09.2017
Czas trwania wystawy: 4.09-9.09.2017
Miejsce: Smolna
Adres: ul. Smolna 38 Warszawa
Cena biletu: 10 PLN

Warto zapoznać się również z jego autobiografią Sven Marquardt „Noc jest życiem”!

Będziecie ją również mogli kupić na miejscu!

 

Autor: Sylwia Adamczuk Fotografia

Reklamy

One thought on “Sven Marquardt wystawa fotografii w Smolna – kiedy techno miesza się ze zdjęciami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: